top of page
Szukaj

Nieudzielenie pomocy – przestępstwo

  • paulinaobrok
  • 13 kwi
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 14 kwi

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawił się niepokojący filmik, który rzuca światło na problem nieudzielenia pomocy osobom w sytuacji zagrożenia (patrz: https://www.youtube.com/watch?v=zsZbpqONM74).

Materiał ten ukazuje sytuację, w której świadkowie zdarzenia nie reagują na potrzebę pomocy, co prowadzi do poważnych konsekwencji. W Polsce nieudzielenie pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia innej osoby jest przestępstwem, które reguluje art. 162 Kodeksu karnego.

 

Kiedy nieudzielenie pomocy stanowi przestępstwo

 

Art. 162 k.k. określa, że osoba, która nie udziela pomocy zagrożonemu człowiekowi, popełnia przestępstwo. Jest to typowe przestępstwo formalne, co oznacza, że odpowiedzialność karna związana jest z samym zaniechaniem działania, które na sprawcy ciąży. Nie ma tutaj znaczenia, czy osoba, która nie udzieliła pomocy, miała intencje czy też nie. Obowiązek pomocy ma charakter powszechny i dotyczy każdego, kto znajduje się w sytuacji bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia innego człowieka lub dla jego zdrowia.

 

Zaniechanie, które realizuje znamiona czynu zabronionego, przejawia się w braku reakcji na zagrożenie. Konieczność udzielenia pomocy jest uzależniona od konkretnej sytuacji oraz stanu wiedzy osoby zobowiązanej. Standard pomocy powinien być wyznaczony na podstawie położenia osoby wymagającej pomocy oraz środków, jakimi dysponuje ta, która ma obowiązek pomocy.

 

Obowiązek udzielenia pomocy

 

Zgodnie z art. 162 k.k., obowiązek ten nie jest precyzyjnie określony. Może on obejmować różnorodne działania, takie jak powiadomienie odpowiednich służb ratunkowych, udzielenie pomocy medycznej czy jakiekolwiek inne działanie, które może zmniejszyć lub zlikwidować zagrożenie dla dobra prawnego. W kontekście medycznym, istotne jest rozpoznanie sytuacji zagrożenia życia, które nie zawsze musi być związane z konkretną jednostką chorobową.

 

Osoba, która zobowiązana jest do udzielenia pomocy, powinna umieć zidentyfikować groźne dla życia zjawiska, takie jak:

 

1. Wydolność ośrodkowego układu nerwowego – objawy, które mogą wskazywać na poważne problemy, to m.in. brak reakcji na bodźce, nadmierna senność, irracjonalne zachowanie czy autoagresja.

 

2. Wydolność układu oddechowego – kluczowe jest stwierdzenie, czy osoba oddycha, co może stanowić podstawę do podjęcia dalszych działań.

 

Co zrobić w sytuacji zagrożenia?

 

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której będzie musiał podjąć decyzję o udzieleniu pomocy. Ważne jest, aby nie pozostawać obojętnym i reagować na potrzeby innych. Nieudzielenie pomocy to nie tylko kwestia moralna, ale również prawna, mogąca prowadzić do konsekwencji karnych.

 

Jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w sytuacji, w której jako pokrzywdzony lub oskarżony będziesz potrzebował pomocy prawnej, nie wahaj się skontaktować z profesjonalistami. Zespół prawników z cywilneikarne.pl jest gotowy, aby pomóc Ci w trudnych chwilach. Nasze doświadczenie w dziedzinie prawa karnego na Śląsku pozwala nam skutecznie reprezentować interesy naszych klientów.


Pamiętaj, że każdy z nas ma obowiązek reagować w sytuacjach zagrożenia – nie bądź obojętny!

Comments


Formularz kontaktowy

CYWILNE

Adwokat Paulina Obrok-Pawlarczyk
+48 503 167 986

KARNE

Adwokat Bartosz Kierkowski

+48 507 508 957

LOKALIZACJA CAŁA POLSKA

Siedziba Katowice, obszar działalności cały kraj.

  • 7
  • 8
bottom of page